صفحه اصلي > اخبار 
 
 


  چاپ        ارسال به دوست

خطر ایجاد سویه جدیدی به نام "دلمیکرون" در کمین است

دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی

دکتر علیرضا ناجی در گفت و گو با خبرنگار روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی،  با اشاره به این که همچنان تحقیقات و شواهد درباره ویروس ترکیبی دلمیکرون تکمیل نشده، گفت: این احتمال وجود دارد که سویه دلتا و امیکرون بتوانند ژن ها را با هم عوض کنند و واریانتی خطرناک تر از گونه های قبلی پدید آورند.

استاد تمام ویروس شناسی دانشگاه با تاکید بر این که کووید ۱۹ نتیجه عفونت های یک سویه جهش یافته است، اضافه کرد: این ویروس در موارد بسیار نادری می تواند به طور همزمان با ترکیب دوسویه  مختلف ایجاد آلودگی کند.

 

دلمیکرون نتیجه ترکیب دو سویه است

این عضو هیئت علمی دانشگاه در ادامه به ویژگی های سویه های امیکرون و دلتا اشاره کرد و گفت: دلمیکرون نتیجه ترکیب این دو سویه است.

وی با اشاره به این موضوع که امیکرون با قدرت سرایت پذیری بالا، به واریانت غالب در اکثر مناطق جغرافیایی تبدیل شده توضیح داد: این واریانت یک فرم جهش یافته است که اولین بار در آفریقای جنوبی شناسایی شد.

دکتر ناجی با اشاره به این که امیکرون با سرعتی بسیار زیاد در حال گسترش است، خاطرنشان کرد: گفته می شود علائم آن در حال حاضر خفیف تر از نوع دلتاست  و مرگ و میر آن هم کمتر گزارش شده است.

وی ضمن مقایسه جهش کرونای دلتا با امیکرون ادامه داد: در حالی که گونه دلتا علامت های شدیدتری از بیماری را به همراه دارد ولی جهش امیکرون قابلیت سرایت پذیری بسیار بالاتری دارد.

این استاد ویروس شناسی دانشگاه گفت: در واقع دلمیکرون ترکیبی از دلتا و امیکرون است، ملغمه ای از پروتئین اسپایک از دو واریانت بر سطح ویروس.

وی در پاسخ به این سوال که آیا دلمیکرون یک واریانت و یا نوعی چهش ویروسی است؟ گفت: خیر دلمیکرون یک واریانت جدید با جهش نیست بلکه ویروسی ترکیبی از پروتئین های دلتا و امیکرون است.

 

علائم ابتلا به دلمیکرون

رییس مرکز تحقیقات ویروس شناسی دانشگاه درباره علائم ابتلا به دلمیکرون نیز اظهار کرد: علائم دلمیکرون مانند امیکرون و دلتاست، تب بالا، سرفه مداوم، از دست دادن حس چشایی و بویایی، آبریزش بینی، سردرد و گلو درد از علامت های اصلی ابتلا به دلمیکرون است.

دکتر ناجی ادامه داد: بر اساس اطلاعات منتشر شده بیشتر افرادیکه مبتلا به نقص سیستم ایمنی هستند می توانند دو گونه امیکرون و دلتا را همزمان در بدن خود جای دهند.

وی با اشاره به این موضوع که همچنان تحقیقات و شواهد درباره گونه جدید کرونا در دسترس نیست توضیح داد: این احتمال وجود دارد که دلتا و امیکرون بتوانند ژن ها را با هم عوض کنند و واریانتی ایجاد کنند که حتی کشنده‌تر است.

 

اقدامات قاطع درخاموش کردن شعله کرونا ضروری است

وی با اشاره به این که این رویدادها از نظر علمی رویدادهای نوترکیب نامیده می شوند خاطرنشان کرد: با مشاهده دلمیکرون، دل نگرانی هایی از ایجاد قریب الوقوع ویروس های نوترکیبی بین دو واریانت امیکرون و دلتا بیشتر شده که نتیجه آن هنوز نامشخص است.

دکتر ناجی در خاتمه تسریع در روند واکسیناسیون علیه کرونا و رعایت پروتکل های بهداشتی با هدف قطع زنجیره انتقال را خواستار شد و یادآوری کرد: اقدامات قاطع درخاموش کردن شعله چرخش کرونا در سراسر دنیا با وضع محدودیت های شدید و واکسیناسیون وسیع ضرورت دارد.


 

 


٠٩:٢٨ - سه شنبه ١٤ دی ١٤٠٠    /    عدد : ١١٢٢٧٩    /    تعداد نمایش : ٤٠


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج

Home | Contact Us| About Us| Research| Articles| News|
Copyright © 2013 TDRC.SBMU.AC.IR Allright Reserved کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مركز آموزشي، پژوهشي، درماني سل و بيماريهاي ريوي(بيمارستان دكتر مسيح دانشوري) می باشد .