صفحه اصلي > اخبار 
 
 


  چاپ        ارسال به دوست

کارگاه آموزشی اصول جستجوی تخصصی در پایگاه های اطلاعات علمی برگزار گردید

دکتر فریبا قربانی پژوهشگر مرکز تحقیقات بیماریهای نای

به گزارش روابط عمومی پژوهشکده سل و بیماری های ریوی به منظور ارتقای دانش و عملکرد محققین در حوزه جستجوی منابع علمی، مرکز تحقیقات بیماریهای نای اقدام به برگزاری کارگاه آموزشی "اصول سینتکس نویسی و جستجوی پیشرفته در بانك هاي اطلاعات علمي" نمود.

در این جلسه که به صورت حضوري و آنلاين ( در بستر ادوبي كانكت) با حضور پژوهشگران ، با ارائه *دکتر شادی شفقی و دكتر فريبا قرباني* _دانش آموختگان دکترای تخصصی پژوهش_ برگزار گردید، انواع استراتژی های جستجو معرفی شد و منابع علمی متنوع مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

در این جلسه دکتر شادی شفقی با اشاره به این که یک محقق در حوزه تخصصی خود باید بتواند با آشنايي از منابع مختلف علمي همچون بانك هاي اطلاعاتي، موتورهاي جستجوي قوي، مخازن پژوهشي ( preprint) ، فهرستها (directory) همچون DOAJو نیز پرتال ها ، هم از منابع علم عمومی چند تخصصي (مانند Scopusو PubMedو Web of Scienceو Proquestو …) استفاده نماید، و هم باید از منابع اختصاصي در حوزه کاری خود ( همچون پايگاه Embaseدر حوزه فارماكولوژي يا CINAHLدر رشته پرستاري و …) به نحو مقتضي بهره برداري نمايد.

 همچنین در این جلسه نحوه تدوین استراتژی جستجو و سینتکس نویسی آموزش داده شد و با ارائه مثال های کاربردی جلسه به صورت عملی ادامه پیدا کرد.

از مباحث دیگر مطرح شده در این جلسه جستجوی هدفمند بر اساس رویکردهای مختلف و معرفی سیستمهای تزاروسی بود.

خانم دکتر شفقی ضمن معرفی سیستم تزاروسی  MeSHاشاره مختصری به سیستم تزاروسی EMTREEدر پایگاه EMBASEنمود و تفاوت های بین این دو سیستم را مطرح کرد تا در شرايط مورد نياز برای مخاطبین قابل استفاده باشد.

در پایان جلسه با ورود به پایگاههای پابمد ، اسکوپوس و گوگل اسکالر تمام موارد آموزش داده شده به صورت عملی در خصوص نحوه نوشتن سینتاکس و نحوه ذخیره اطلاعات و خروجی ها براي شرکت کنندگان اجرا گرديد.

 


١١:٢٦ - شنبه ٦ مهر ١٤٠٠    /    عدد : ١٠٨٤٠٢    /    تعداد نمایش : ٢٦


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج

Home | Contact Us| About Us| Research| Articles| News|
Copyright © 2013 TDRC.SBMU.AC.IR Allright Reserved کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مركز آموزشي، پژوهشي، درماني سل و بيماريهاي ريوي(بيمارستان دكتر مسيح دانشوري) می باشد .