صفحه اصلي > اخبار 
 
 


  چاپ        ارسال به دوست

سرقت ادبی

دکتر فریبا قربانی پژوهشگر سلامت

سرقت ادبی

 

چاپ مقالات علمی پژوهشی در ژورنال های معتبر به منظور ارتقا دانش پزشکان و محققین در خصوص بحث های مختلف پزشکی از قبیل تشخیص، درمان و پیش بینی وضعیت بیماری صورت می گیرد. در این خصوص اتفاق نظر محققین بر این است که نویسنده ها و موسسات داده های معتبر و محتوای صادقانه ای ارائه می دهند که درست و بدون سوگیری در محدوده اخلاق پزشکی باشد. اهمیت رعایت اخلاق انتشار به حدی است که کد نورنبرگ در سال ۱۹۴۷و اعلامیه هلسینکی در سال ۱۹۶۴که بعدها در سال ۲۰۰۲مورد بازبینی قرار گرفت جزئیات کاملی از رعایت اخلاق پزشکی در انجام تحقیق روی انسان ها را را ارائه داده است.

یکی از موارد اخلاقی که در نگارش مقالات باید رعایت شود پیشگیری از سرقت ادبی است. کلمه سرقت ادبی از کلمه لاتین  Plagiarius  که به معنای آدم ربا پی باشد، اخذ شده است‌. این واژه اولین بار در سال ۱۶۰۱توسط بن جانسون که نمایشنامه نویس بود برای توصیف کسی که در حوزه ادبیات مرتکب جرم می‌شود، استفاده شد. اولین مقاله با این عنوان در سال ۱۸۹۶توسطHalsted G.B چاپ شد. از آن پس مقالات زیادی در این خصوص ارائه شد و به بحث انواع سرقت های ادبی پرداخته شد. در حال حاضر ۲۳درصد مقالات به علت سرقت ادبی رد می شوند و در مقالات چاپ شده نیز در حدود ۱۰تا ۲۰درصد سرقت ادبی گزارش شده است.

سابق بر این تشخیص سرقت ادبیبر اساس تجربه و توانمندی داوران و سردبیر ژورنال انجام می گرفت، ولی در حال حاضر نرم افزار های متعددی هست که در زمینه تحلیل متن، بررسی و تحلیل استنادها، ویژگی های معنایی، ردیابی پاراگرافی و تجزیه و تحلیل گرافیک برای تشخیص سرقت ادبی به کار می روند. واژه   Plagiarism  یا سرقت ادبی تنها به سرقت در محتوای ادبیات و متون محدود نمی شود بلکه سرقت و استفاده از عقاید یا کلمات اختصاصی افراد دیگر و استفاده از منابع بدون ذکر انتساب آنها سرقت ادبی به حساب می آید همچنین ارائه برخی از ایده ها به عنوان ایده های جدید در حالی که این ایده قبلاً در منبع دیگری وجود داشته است سرقت ادبی به حساب می آید.

البته سرقت ادبی حوزه‌های دیگری از تخلفات مربوط به انتشار را نیز شامل می شود که  می توانیم به

    self-plagiarism  اشاره کنیم. در این حالت، محقق از محتوای تحقیقاتی منتشر شده قبلی خود مجدداً استفاده می نمایند بدون اینکه از انتشاراتی که تحقیق اولیه را چاپ کرده مجوز گرفته باشد. همچنین محقق ممکن است به منظور افزایش دادن شانس چاپ مقاله،مقاله خود را همزمان به ژورنالهای متعددی ارسال نماید و یا اینکه از یک مقاله چندین مقاله استخراج نماید که تحت عنوان سالامی اسلایسینگ salami
slicing از این تخلف در حوزه تحقیقات یاد می شود.

در مقاله  Yam Bahadur Rokaتعدادی سامانه برای بررسی سرقت ادبی معرفی شده است که عبارتند ازCross Check™ , WCopyFind™ , SafeAssign™, eTBLAST, Viper(http://www.scanmyessay.com/plagiarism - free software), 
http://www.ithenticate.com, https://turnitin.com/static/index
همچنین برای پیشگیری از سرقت ادبی راهکارهایی پیشنهاد شده است که می توان به

1- ذکر منبع برای هر یک از ایده ها و اطلاعات ارایه شده

2- کسب اجازه از انتشاراتی که تحقیقی را چاپ کرده در صورت نیاز مجدد به استفاده از عکس آن مقاله

3- قرار دادن نقل قول مقالات در کوتیشن " زمانیکه دقیقا جملات مقاله استفاده می شود (علاوه بر ذکر منبع) .

4- چاپ یک مقاله جامع و مفصل به جای خرد کردن مقاله به چندین مقاله

5- ارسال مقاله فقط به یک ژورنال برای بررسی و داوری

منبع:

Roka YB. Plagiarism: Types, Causes and How to Avoid This Worldwide Problem. Nepal Journal of Neuroscience. 2017 Dec 1;14(3):2-6.

 

 


 


١٠:٥٧ - شنبه ١ خرداد ١٤٠٠    /    عدد : ١٠٥٠٣٢    /    تعداد نمایش : ٣٦


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج

Home | Contact Us| About Us| Research| Articles| News|
Copyright © 2013 TDRC.SBMU.AC.IR Allright Reserved کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مركز آموزشي، پژوهشي، درماني سل و بيماريهاي ريوي(بيمارستان دكتر مسيح دانشوري) می باشد .