صفحه اصلي > اخبار 
 
 


  چاپ        ارسال به دوست

شاخص های علم سنجی در سطح محققین

دکتر فریبا قربانی پژوهشگر سلامت

شاخص های علم سنجی در سطح محققین
علم سنجی از ابزارهای جدیدی است که به اندازه گیری و تحلیل علم، تکنولوژی و ابداعات می پردازد.‌ در واقع با استفاده از این سنجش، خروجی های علمی برآورد و تاثیرات آنها ارزیابی می گردد.
علم سنجی مدرن عمدتا بر پایه فعالبت های آیگن گارفیلد موسس  ISI استوار است و در طول زمان همواره ارتقا یافته است.
متغیرهای مختلفی که در علم سنجی مورد استفاده قرار می گیرند عبارتند از
نويسندگان، انتشارات، منابع و استنادات
و  اهدافی که  علمی سنجی  می تواند در مدیریت آن نقش داشته باشد شامل
تخصیص مساعدت  مالی به یک پروژه، در نظر گرفتن میران بودجه برای طرح تحقیقاتی، برآورد مدل‌های ایده آل (benchmarking)،  برآورد مدل همکاری های علمی، رتبه بندی تحقیق ، تصمیم گیری، تهیه نقشه علمی و ارتقاء علمی می باشد.
در حال حاضر پایگاه‌هایی که استنادات را ارائه می دهد؛ اسکوپوس، وب آو ساینس و گوگل اسکالر می باشد.
استنادات در سطح نویسندگان اصولا برای ارزیابی شاخص هیرش یا اچ ایندکس،
شاخص جی ( G index )  و شاخص ام ( M index) استفاده می شود. البته در خصوص ارزیابی های علم سنجی نویسندگان معیارهای زیادی وجود دارد که شایعترین این ها سه مورد گفته شده می باشند.
اندکس هیرش( h index ) به تعداد مقالاتی اشاره دارد که به همان تعداد آن مقاله مورد استناد قرار گرفته است‌. به عنوان مثال اگر اچ ایندکس نویسنده ای ۵ باشد یعنی این نویسنده حداقل ۵ مقاله دارد که ۵ بار مورد استناد قرار گرفته است.
با توجه به اینکه در برخی موارد نویسنده ممکن است مقاله ای داشته باشد که بسیار پر استناد باشد و در کنار چندین مقاله کن استناد قرار گیرد؛ شاخص جی مورد استفاده قرار می گیرد تا اثر مقاله پر استناد در ارزیابی نویسنده مذکور مؤ‌ثر باشد.
شاخص M نیر جهت مقایسه محققین با طول عمر متفاوت تحقیقاتی برمی گردد و با نرمالیزه کردن شاخص اچ بر اساس مدت زمانی که فرد مشغول فعالیت تحقیقاتی بوده است؛ امکان مقایسه را فراهم می آورد.
در خصوص شاخص های علم سنجی مربوط به ژورنالهای باید به  ضریب تاثیر (impact factor)،  نمره استنادی (cite score) و SNIP اشاره داشت.
شاخص ایمپکت فاکتور بر اساس اطلاعات پایگاه Clarivate Analysid در باره زمانی دو ساله و cite score  بر اساس اطلاعات پایگاه اسکوپوس  در بازه زمانی سه ساله استنادات را بررسی می نماید و به مجلات نمره می دهد‌.
شاخص SNIP نیر رفتار رفرانس دهی را جهت آمیز دهی مورد توجه قرار می‌دهد و بر اساس تعداد رفرانس های هر مقاله نمره استنادات رو نرمالیزه می کند.
هر یک از این شاخص ها نقاط قوت و ضعفی دارد لذا مجموعه ای از آنها برای ارزیابی مجلات مورد استفاده قرار می گیرد. نقطه قوت Cite score این است که تمام ژورنالها رو بررسی می نماید و امکان مقایسه بهتری ایجاد می کند.
محققین با استفاده از این شاخص ها می توانند   ژورنال مناسبی برای چاپ مقالات خود انتخاب نمایند. لازم به ذکر است، در حال حاضر سامانه منبع یات وزارت بهداشت به ادرس https://rsf.research.ac.ir/  اطلاعات مفیدی از وضعیت علم سنجی ژورنالها ارایه داده است.


٠٩:٥١ - چهارشنبه ١٥ ارديبهشت ١٤٠٠    /    عدد : ١٠٤٢٧٤    /    تعداد نمایش : ٦١


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج

Home | Contact Us| About Us| Research| Articles| News|
Copyright © 2013 TDRC.SBMU.AC.IR Allright Reserved کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مركز آموزشي، پژوهشي، درماني سل و بيماريهاي ريوي(بيمارستان دكتر مسيح دانشوري) می باشد .