صفحه اصلي > اخبار 
 
 


  چاپ        ارسال به دوست

رویکرد غربالگری مجازی در کشف گزینه های درمانی برای COVId-19

اپیدمی covid-19

در شرایط دشوار اپیدمی کرونا ویروس؛ پیشگیری از بیماری توصیه ی اول پزشکان می باشد. در صورت نیاز به درمان، درمان های حمایتی و روش هایی برای پیشگیری از گسترش بیماری مد نظر قرار گرفته است.

هم اکنون استفاده از هر روش درمانی معقول و امیدوار کننده ای از قیبل داروهای گیاهی، تقویت سیستم ایمنی، داروهای شیمیایی و تلاش برای تولید واکسن در حال بررسی است. یکی از رویکردهای مفید در این زمینه استفاده از قابلیت غربالگری مجازی است. در واقع اساس کار بر مبنای ساختار سه بعدی پپتید ها با استفاده از کریستالوگرافی اشعه ایکس می باشد. در این روش ترکیبات دارویی به منظور بررسی میزان چسبندگی به آنتی ژن های ویروسی غربال می شوند. این روش سرعت کشف داروی مناسب با عوارض جانبی کم را در مدت زمان کوتاهی فراهم می آورد که در قدم بعدی باید مورد ارزیابی بالینی قرار گیرد.

جهت استفاده از این پتانسیل نیاز به نرم افزار های قدرتمندی می باشد که سرعت پردازش بالایی داشته باشند. یکی از موسسات فعال در این حوزه، مؤسسه تحقیقاتیSouthwest ایالات متحده و پایگاه drug discovery software at Southwest Research Institute (SwRI)می باشد.

در اپیدمی COVID-19   در پایگاه SwRI  ، دو میلیون ترکیب دارویی، به امید شناسایی داروهای با احتمال زیاد که ممکن است در برابر تاج ویروس با حداقل عوارض جانبی نامطلوب اثر داشته باشند،  مورد ارزیابی قرار گرفته است. سایر مراکز تحقیقات نیز به بررسی مولکولها و داروهای موجود پرداخته اند و بیش از صد مولکول شناسایی شده اند که برخی از آنها تاییده ی سازمان غذا و داروی آمریکا را دارد و وارد کارآزمایی های بالینی شده اند. از این داروها می توان به هیدروکسی کلروکین و فورموترول اشاره کرد. ارزیابی نتایج به دست آمده از این تحقیقات می تواند در برنامه ریزی های پیشگیرانه و درمانی نقش موثری داشته باشد.

 

Arya R, Das A, Prashar V, Kumar M. Potential inhibitors against papain-like protease of novel coronavirus (SARS-CoV-2) from FDA approved drugs.


١٦:٥٧ - چهارشنبه ٢٨ خرداد ١٣٩٩    /    عدد : ٩٣٣١٢    /    تعداد نمایش : ٢٥


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج

Home | Contact Us| About Us| Research| Articles| News|
Copyright © 2013 TDRC.SBMU.AC.IR Allright Reserved کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مركز آموزشي، پژوهشي، درماني سل و بيماريهاي ريوي(بيمارستان دكتر مسيح دانشوري) می باشد .