صفحه اصلي > اخبار 
 
 


  چاپ        ارسال به دوست

روش تحقیق مطالعات کارآزمایی بالینی

دکتر فریبا قربانی پژوهشگر سلامت

کارآزمایی های بالینی در بین مطالعات اولیه در بالاترین سطح هرم شواهد قرار دارند . این مطالعات بسته به نوع طراحی از قدرت شواهد مختلفی برخوردار هستند. در ساده ترین حالت این مداخله بر روی یک گروه بدون داشتن گروه مقایسه یا کنترل انجام می گیرد و تحلیل به صورت قبل و بعد از مداخله مورد تفسیر بالینی قرار می‌گیرند.
در صورتی که طراحی به گونه‌ای باشد که شامل گروه کنترل یا مقایسه باشد و یا از تخصیص تصادفی استفاده نمایند و یا کورسازی در گروه های بیمار و بررسی کننده پیامد ها انجام گیرند مطالعات قوی تر شده و سطح شواهد بالاتری خواهند داشت.
تخصیص تصادفی به روش‌های گوناگونی ممکن است انجام گیرد که هر یک از نقاط قوت و ضعف خود را دارند. در ساده ترین حالت استفاده از جدول اعداد تصادفی مطرح است  ولی پیشرفت روش های نوین و تحلیل حساسیت های انجام گرفته در مطالعات نشان داده روش تخصیص تصادفی اگر کارآمد نباشد جلوی سوگرایی های مربوط به انتخاب نمونه رو نمی گیرد و قادر به کنترل مخدوش کننده ها نیستبحث مربوط به تخصیص تصادفی از اهمیت زیادی برخوردار شده و روشهای قبل مانند استفاده از روز تولد، تاریخ مراجعه روزهای زوج و فرد روش های مناسبی نیستند و معیارهای لازم برای تفسیر تصادفی را شامل نمی شود.
تخصیص تصادفی در صورت ایده‌آل است که شانس تنها گزینه تعیین کننده تخصیص باشد و اینکه شرکت کننده در گروه مداخله یا در گروه مقایسه قرار بگیرد کاملا تصادفی و وابسته به شانس باشد. این فرآیند نباید قابل حدس زدن  و قابل پیش بینی باشند.
یکی دیگر از  ویژگی های مهم این فرآیند،  این است که در هر شرایطی که کارآزمایی را بخواهیم خاتمه دهیم و یا از آنالیزtrim استفاده کنیم همه ی گروه‌ها یا  بازوهای مطالعه متوازن باشند.
همچنین در یک روش تخصیص تصادفی مناسب باید روشهایی به کار برده شود که امکان لو رفتن لیست تخصیص در حد امکان کم باشد و اینکه از نظر عملی معقول و قابل اجرا باشد.
با توجه به‌ معیارهای پنجگانه  ذکر شده خیلی از روش‌های تخصیص تصادفی امروزی دیگر کاربرد ندارند.
استفاده از بلوک های تصادفی متوازن و سامانه randomization.comدر این خصوص توصیه می شود.
همچنین استفاده از نرم افزارWinPepi نیز در تولید بلوک های تصادفی می تواند مورد استفاده قرار گیرد.
از سویی در صورتی که احتمال نشت اطلاعات وجود داشته باشند ما می‌توانیم به جای تخصیص تصادفی در یک مجموعه از روش طبقه بندی استفاده کنیم و با در نظر گرفتن چند طبقه که می تواند چندین بیمارستان یا کلینیک مختلف باشند استفاده کنیم.
در واقع تصادفی سازی را به جای اینکه در سطح فرد انجام دهیم در سطح طبقات انجام می دهیم.
در صورتی که امکان انجام تخصیص تصادفی وجود نداشته باشند یکی از راهکارهای کم کردن اثر مخدوش کننده ها استفاده از روشmatching نیز می تواند باشد.

برای کسب اطلاعات بیشتر در این خصوص می توانید به سایت امار افزار مراجعه نمایید و یا از دوره آموزشی روش تحقیق مطالعات کارآزمایی بالینی با تمرکز بر کووید19 ( به آدرس https://sme.sbmu.ac.ir/course/view.php?id=236) استفاده نمایید.


١٢:٢٤ - چهارشنبه ٢٦ خرداد ١٤٠٠    /    عدد : ١٠٥٥٠٠    /    تعداد نمایش : ٤٣


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج

Home | Contact Us| About Us| Research| Articles| News|
Copyright © 2013 TDRC.SBMU.AC.IR Allright Reserved کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مركز آموزشي، پژوهشي، درماني سل و بيماريهاي ريوي(بيمارستان دكتر مسيح دانشوري) می باشد .