صفحه اصلي > اخبار 
 
 


  چاپ        ارسال به دوست

آیا برای انجام مطالعات مداخله ای دوسر کور نیاز به دارونما الزامی می باشد

دکتر فریبا قربانی پژوهشگر سلامت

آیا برای انجام مطالعات مداخله ای دوسر کور نیاز به دارونما  الزامی می باشد
مطالعات کارآزمایی بالینی یا مطالعات مداخله ای یکی از انواع پژوهش ها که در هرم شواهد است که طیف وسیعی را از نظر نوع طراحی و هدف اصلی مطالعه در بر می گیرد. 
نحوه ی تخصیص بیماران در این مطالعات اصولا به صورت‌ تصادفی می باشد.
این مطالعات می توانند شاهد دار یا بدون شاهد باشند و  انواع طراحی ها از قبیل طراحی موازی، طراحی متقاطع و طراحی فاکتوریل را شامل می شود.
تاریخچه این مطالعات به هزار سال پیش بر می‌گردد که ابن سینا اصول هفتگانه بررسی اثرات درمانی یک ماده را بیان کرد.
این مطالعات برای ارزیابی اثربخشی و عوارض از بهترین مطالعات بوده  و دارای سطح شواهد بالایی  هستند. لازم به ذکر است هدف از انجام این مطالعه همواره اهداف درمانی نیست و همواره بر بالین بیماران انجام نمی شود بلکه گاهی هدف اصلی بررسی اثربخشی یک روش آموزشی یا بررسی اثربخشی و عوارض مربوط به روشهای پیشگیرانه می‌باشد.
به عنوان مثال اگر در سطح جامعه مطالعه کارآزمایی بالینی انجام شود به آن Community based trial  و اگر در افراد سالم برای بررسی اثربخشی واکسیناسیون انجام شود تحت عنوان  feild trial از آن یاد می شود.
جهت افزایش اعتبار داده های حاصل از این مطالعه روش کور سازی در کم کردن بایاس یا سونگری های احتمالی در طراحی مطالعه به کار می رود.
کورسازی این مطالعات در سطوح مختلف انجام شود که تحت عنوان یک سرکور، دو سر کور و یه سرکور نام گذاری شده اند.
در مطالعات یک سر کور آزمودنی و تمام عناصر مرتبط با او مانند فردی از خانواده که مراقبت از او را به عهده دارد در خصوص اینکه در گروه مداخله یا گروه کنترل قرار دارد ناگاه می باشند.
در حالتی که مطالعه دو سرکور باشد علاوه بر بیمار و شبکه مرتبط با او، ارزیابی کننده پیامدها هم ناآگاه خواهند بود.  در حالت سه سرکور علاوه بر بیمار و ارزیاب ها تیم آنالیز کننده اطلاعات نیز نسبت به اینکه  کدام یک از گروه‌ها مداخله و کدام گروه کنترل می باشند ناآگاه خواهند بود.
برای انجام مطالعات دو سر کور همیشه نیاز به داشتن گروه پلاسبو یا دارونما الزامی نیست و در صورتی که امکان مشابه سازی در دو گروه میسر باشد مطالعه را می توان به صورت دو سر کور تعریف کرد.
به عنوان مثال ممکن است به بیماران دو داروی با دوز های متفاوتی داده شوند و امکان مشابه سازی به راحتی میسر گردد چراکه شکل دارو در دو گروه یکسان است.
محققین باید دقت کنند که گاهی اوقات استفاده کردن از گروه دارونما ممکن است عوارضی برای بیمار داشته باشد که در ابتدای طراحی مطالعه به آن توجهی نشده باشد به عنوان مثال استفاده از بخور آب مقطر یا نرمال سالین به عنوان پلاسبو  در مواردی که داروی اصلی  به صورت استنشاقی قرار است استفاده شود همیشه امکان پذیر نیست و باید تیم تخصصی در این خصوص راهنما باشند.  لذا دقت در انتخاب پلاسبو برای انجام مطالعه بسیار ضروری است.
توصیه می‌شود محققین برای مطالعه اصرار زیادی به داشتن گروه پلاسبو نداشته باشند و اگر امکان مشابه سازی نیست، مطالعه را به صورت یک سرکور انجام دهند


٠٩:٤٤ - چهارشنبه ١٩ خرداد ١٤٠٠    /    عدد : ١٠٥٣٤٠    /    تعداد نمایش : ٤٩


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج

Home | Contact Us| About Us| Research| Articles| News|
Copyright © 2013 TDRC.SBMU.AC.IR Allright Reserved کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مركز آموزشي، پژوهشي، درماني سل و بيماريهاي ريوي(بيمارستان دكتر مسيح دانشوري) می باشد .